Prawidłowe szczotkowanie zębów usuwa około 60 % płytki nazębnej, pozostała część schowana jest w często ciasnych przestrzeniach międzyzębowych. Pacjenci nie nitkujący zębów narażeni są przez to nie tylko na rozwój próchnicy pomiędzy zębami ale również na wytwarzanie kamienia a co za tym idzie z biegiem czasu parodontozy, oraz innych chorób systemowych. Co najważniejsze brak czyszczenia przestrzeni między zębami może prowadzić do wstydliwego problemu
„halitozy”- czyli brzydkiemu zapachowi z ust, które może skutecznie utrudnić życie osobiste każdego z nas.
Rodzaje nici dentystycznych:
- nici dentystyczne woskowane – uniwersalne nici, która mają większy poślizg, ułatwiają nitkowanie, nie uszkadzają brodawek dziąsłowych.
- nici dentystyczne niewoskowane – wskazane dla osób ze stłoczeniami zębów ze względu na użycie nylonu i większą wytrzymałość na pękanie.
- taśmy dentystyczne – szersza wersja tradycyjnych nici, mogą je stosować m.in. dzieci, a także osoby z ciasno ustawionymi zębami, gdzie zwykła nić sobie nie radzi. Ich szeroka powierzchnia pozwala na precyzyjniejsze oczyszczenie powierzchni stycznych zębów.
- nici z fluorem lub chlorheksydyną – nasączone są np. fluorem, chlorheksydyną lub nanocząsteczkami hydroksyapatytu o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych
- nici wybielające – zawierają środki o działaniu wybielającym np. węgiel drzewny, krzemionki, co pomaga zminimalizować przebarwienia na powierzchni zębów stycznych.
- nici smakowe – zawierają aromaty zapachowe np. mięty, truskawki, cytryny, czy cynamonu przez co umilają nitkowanie dzieciom i nastolatkom
- nici do aparatów ortodontycznych, mostów, implantów -tzw SuperFloss ma ona strukturę gąbki, która pęcznieje w kontakcie ze śliną.
Gdyby jednak nici dentystyczne nie przypadły pacjentom do smaku, można je zastąpić:
- szczoteczki międzyzębowe (interdentalne)- mały rozmiar i wąska główka pomaga doczyścić przestrzenie na przykład w trakcie noszenia aparatu ortodontycznego.
- irygatory do zębów- urządzenie przypominające szczoteczkę elektryczną- wykorzystuję się w nim strumień wody pod regulowanym indywidualnie ciśnieniem do którego można dodać płukankę- pomocny szczególnie przy kieszonkach dziąsłowych, implantach czy mostach.
- flossery- niciowykałaczki- plastikowe urządzenia z zaokrągloną koncówką na którą naciągnięta jest nić dentystyczna. Spiczasta końbówka używana jest jako wykałaczka. Niektóre flossery mają również skrobaczkę do języka.
- wykałaczki dentystyczne- wykonane z różnych materiałów np.- brzozowe ( wyszlifowane na gładko aby nie ranić dziąseł), elastyczne tworzywo ze specjalnymi końcówkami.
Nitkowanie powinno zostać wykonywane przed szczotkowaniem zębów aby oczyścić przestrzenie międzyzębowe a przez to umożliwić szczoteczce jej funkcje. Zalecane jest nitkowanie zębów dwa razy dziennie. Pacjenci z mocnymi stłoczeniami, z mocno osadzającym się kamieniem, palący papiery czy kobiety w ciąży z tendencja do zapalenia dziąseł powinni nitkować zęby po każdym posiłku.

