Nitkowanie zebów

30 marca 2021by Redakcja

Prawidłowe szczotkowanie zębów usuwa około 60 % płytki nazębnej, pozostała część schowana jest w często ciasnych przestrzeniach międzyzębowych. Pacjenci nie nitkujący zębów narażeni są przez to nie tylko na rozwój próchnicy  pomiędzy zębami ale również na wytwarzanie kamienia a co za tym idzie z biegiem czasu parodontozy, oraz innych chorób systemowych. Co najważniejsze brak czyszczenia przestrzeni między zębami może prowadzić do wstydliwego problemu
„halitozy”- czyli brzydkiemu zapachowi z ust, które może skutecznie utrudnić życie osobiste każdego z nas.

Rodzaje nici dentystycznych:

 • nici dentystyczne woskowane – uniwersalne nici, która mają większy poślizg, ułatwiają nitkowanie, nie uszkadzają brodawek dziąsłowych.
 • nici dentystyczne niewoskowane – wskazane dla  osób ze stłoczeniami zębów ze względu na użycie nylonu i większą wytrzymałość na pękanie.
 • taśmy dentystyczne – szersza wersja tradycyjnych nici, mogą je stosować m.in. dzieci, a także osoby z ciasno ustawionymi zębami, gdzie zwykła nić sobie nie radzi. Ich szeroka powierzchnia pozwala na precyzyjniejsze oczyszczenie powierzchni stycznych zębów.
 • nici z fluorem lub chlorheksydyną – nasączone są np. fluorem, chlorheksydyną lub nanocząsteczkami hydroksyapatytu o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych
 • nici wybielające – zawierają środki o działaniu wybielającym np. węgiel drzewny, krzemionki, co pomaga zminimalizować przebarwienia na powierzchni zębów stycznych.
 • nici smakowe – zawierają aromaty zapachowe np. mięty, truskawki, cytryny, czy cynamonu przez co umilają nitkowanie dzieciom i nastolatkom
 • nici do aparatów ortodontycznych, mostów, implantów -tzw SuperFloss ma ona strukturę gąbki, która pęcznieje w kontakcie ze śliną.

Gdyby jednak nici dentystyczne nie przypadły pacjentom do smaku, można je zastąpić:

 • szczoteczki międzyzębowe (interdentalne)- mały rozmiar i wąska główka pomaga doczyścić przestrzenie na przykład w trakcie noszenia aparatu ortodontycznego.
 • irygatory do zębów- urządzenie przypominające szczoteczkę elektryczną- wykorzystuję się w nim strumień wody pod regulowanym indywidualnie ciśnieniem do którego można dodać płukankę- pomocny szczególnie przy kieszonkach dziąsłowych, implantach czy mostach.
 • flossery- niciowykałaczki- plastikowe urządzenia z zaokrągloną koncówką na którą naciągnięta jest nić dentystyczna. Spiczasta końbówka używana jest jako wykałaczka. Niektóre flossery mają również skrobaczkę do języka.
 • wykałaczki dentystyczne- wykonane z różnych materiałów np.- brzozowe ( wyszlifowane na gładko aby nie ranić dziąseł), elastyczne tworzywo ze specjalnymi końcówkami.

Nitkowanie powinno zostać wykonywane przed szczotkowaniem zębów aby oczyścić przestrzenie międzyzębowe a przez to umożliwić szczoteczce jej funkcje. Zalecane jest nitkowanie zębów dwa razy dziennie. Pacjenci z mocnymi stłoczeniami, z mocno osadzającym się kamieniem, palący papiery czy kobiety w ciąży z tendencja do zapalenia dziąseł powinni nitkować zęby po każdym posiłku.

https://www.ugryzznamitentemat.pl/wp-content/uploads/2020/01/post_10.jpg
https://www.ugryzznamitentemat.pl/wp-content/uploads/2021/03/nic.jpg
https://www.ugryzznamitentemat.pl/wp-content/uploads/2021/03/Wiedza-i-edukacja.png
https://www.ugryzznamitentemat.pl/wp-content/uploads/2021/03/RP.png
https://www.ugryzznamitentemat.pl/wp-content/uploads/2021/03/3.png
Skip to content