Jak wybrać pastę do zębów ?

30 marca 2021by Redakcja

Kupujemy coraz bardziej świadomie. Teraz już nie tylko cena produktu ma znaczenie – liczy się także producent, lista składników czy liczba kalorii. Czy dotyczy to także past do zębów? Czy świadomie dobieramy ten produkt do swoich potrzeb czy sięgamy po niego z przyzwyczajenia? Czym powinniśmy się kierować, wybierając pastę do zębów?

Pasty uniwersalne

maja zbalansowany skład co czyni je idealnymi dla w miarę zdrowych zębów w celu ochrony przed próchnicą i przebarwieniami.

Pasty wybielające

ich główną funkcją jest usunięcie osadów i przebarwień dzięki podwyższonemu wskaźnikowi ścieralności RDA 100 ( w normalnych pastach jest on na poziomie 60). Pasty te nie wybielą żółtych czy sinawych zębów ponieważ nie mogą posiadać preparatów mocno wybielających w swoim składzie mimo to powinno się je używać tylko od 1- 2 tyg a następnie zrobić co najmniej 3 miesięczną przerwę- mogą doprowadzić do uszkodzenia szkliwa i przewlekłej nadwrażliwości.

Pasty dla zębów wrażliwych

Przy mocnej nadwrażliwości na zimno czy ciepło powinno się stosować pasty o niskiej zawartości RDA przy jednoczesnej obecności  jonów potasu, czy hydroksyapatytu lub chlorku. Wnikają one w zakończenia nerwowe i blokują ból wraz z dyskomfortem.

Pasty przeciw paradontozie

Paradontoza jako choroba dziąseł może doprowadzić do nieodwracalnych szkód przyzębia jak również kości. Pacjenci borykający się z takimi problemami powinni stosować pasty  z wyciągiem ziół, alantoine, mleczan glinu czy koenzym Q10.

Pasty do protez

na protezach osiadają resztki pokarmów jak i bakterie ale dedykowane muszą być im szczególne pasty z niską abrazyjnością aby nie porysować ich struktury  a jednocześnie z właściwościami antybakteryjnymi.

Pasty dla dzieci

Podobnie jak do protez mają niski indeks ścieralności oraz zawartość fluoru a jednocześnie przyjemny owocowy smak.

https://www.ugryzznamitentemat.pl/wp-content/uploads/2021/03/Wiedza-i-edukacja.png
https://www.ugryzznamitentemat.pl/wp-content/uploads/2021/03/RP.png
https://www.ugryzznamitentemat.pl/wp-content/uploads/2021/03/3.png
Skip to content