Jak szczotkować zęby

30 marca 2021by Redakcja

Dobór sposobu szczotkowania zębów zależy od wieku, stanu dziąseł  oraz zdolności manualnych. Bardzo ważne jest nie używanie nadmiernej siły, które może skutkować uszkodzeniem szkliwa- abrazja, dziąseł- nadmierne krwawienie. Szczotkowanie zębów powinno być wykonywane dwa razy dziennie: rano i wieczorem po dokładnym nitkowaniu zębów.

Metody:

Metoda roll (obrotowo-wymiatająca)
Metody wibrujące (Bass, Stillmann, Charters)
Metoda okrężna (Fones)
Metody: pionowa i pozioma

Metoda roll

Dedykowana dla osób z problemami dziąseł. Szczoteczka ustawiona pod kątem 45 stopni co pozwala omijać okolice przyszyjkowe. Wykonywane są ruchy obrotowo- wymiatające. Nie jest to bardzo skuteczna metoda i stosowana jedynie w konkretnych przypadkach w ograniczonym zakresie czasowym.

Bass

W tej metodzie, gdzie szczoteczka ( tylko miękka) ustawiona pod kątem 45 stopni w okolicy szyjek zębów skierowane do wierzchołków korzeni zębów przy ruchach drgająco- wibrujących włosia wnikają do kieszonek dziąsłowych i skutecznie czyszczą ich okolice. Pięć serii po trzydzieści ruchów jest wymagane przy tej metodzie. Niezwykle ważne jest nie szorowanie zębów przy tej metodzie- może dojść do obnażenia szkliwa i korzeni.

Stillmann

Masująco- oczyszczająca metoda szczególnie polecana przy recesji dziąseł. Po raz kolejny włosie szczoteczki ustawione pod kątem 45 stopni w kierunku wierzchołka korzeni zębów musi być tym razem częściowo położone na dziąśle jak i koronie zęba. Ruchem wibrującym „ wymiata” się dziąsło z powrotem na ząb przy obecności niewielkich drgań.

Charters

Wariacja metody Stillmana i Basa, gdzie szczoteczka przy koncie 45 stopni jest położona częściowo na dziąśle i koronie ale skierowana w kierunku płaszczyzny zgryzowej. Wykonuje się tu ruchy obrotowe- trudna do opanowania ponieważ ucisk na dziąsła musi być równomierny aby nie doprowadzić do ich uszkodzenia. Wskazania choroby dziąseł- w szczególności recesja.

Metoda okrężna (Fones)

Okrężne ruchy pozwalają na usunięcie płytki nazębnej jednie z powierzchni gładkich ale nie stycznych, stąd jest to metoda dedykowana dzieciom i osobą niepełnosprawnym.

Metody: pionowa i pozioma

Pionowa, włosie ułożone wzdłuż osi zębów przednich od strony wewnętrznej, ruchem wymiatającym usuwa resztki pokarmu.
Pozioma, wykonywane są ruchy tył- przód na częściach żujących zębów bocznych.

Czyszczenie języka

Może zostać wykonane za pomocą tylnej części główki szczoteczki ruchami od tylnej części języka do przedniej. Zalecane jest jednak używanie skrobaczki wyglądem przypominającej golarkę od nasady po czubek języka parokrotnie. Po każdym czyszczeniu języka powinno się dokładnie wypłukać jamę ustną.

https://www.ugryzznamitentemat.pl/wp-content/uploads/2021/03/Wiedza-i-edukacja.png
https://www.ugryzznamitentemat.pl/wp-content/uploads/2021/03/RP.png
https://www.ugryzznamitentemat.pl/wp-content/uploads/2021/03/3.png
Skip to content