Higienizacja w gabinecie stomatologicznym

30 marca 2021by Redakcja

Najczęstsza choroba zębów- próchnica, jest skutkiem rozwoju bakterii przekształcających  cukry z resztek pożywienia  w kwasy organiczne. Te zaś niszczą szkliwo i zębinę. Skutkiem tego jest martwica miazgi zęba i bolesny stan zapalny, wymagający interwencji lekarza stomatologa. Inna groźna choroba i niestety coraz powszechniejsza w Polsce jest paradontoza. Objawia się  ona miedzy innymi krwawieniem dziąseł. Rozchwianiem zębów i ich utrata. By moc cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem, należy 2 razy do roku odwiedzić kontrolnie gabinet stomatologiczny.

Badanie kontrolne

Badanie kontrolne polega na szczegółowym przeglądzie stanu uzębienia i przyzębia. W trakcie takiego badania wykonywane jest również rentgenowskie zdjęcie pantomograficzne. Nowoczesna stomatologia nie istniałaby bez właściwej i pełnej diagnostyki. Ocena stanu zdrowia pacjenta a co za tym idzie właściwe leczenie jest możliwe dopiero po połączeniu wiedzy naszych lekarzy z pełnym obrazowaniem rentgenowskim.

Instruktaż higieny jamy ustnej

Po przeprowadzeniu badania kontrolnego, higienistka stomatologiczna przeprowadza instruktaż właściwej higieny jamy ustnej obejmujący dobór:

  • techniki szczotkowania zębów,
  • metod oczyszczania przestrzeni międzyzębowych,
  • metod oczyszczania języka,
  • artykułów i materiałów do higieny jamy ustnej.

Scaling

Jest to zabieg profilaktyczny, ale również leczniczy, który polega na usuwaniu kamienia nazębnego. Powstały kamień uszkadza dziąsła powodując ich krwawienie, obniżanie się i odsłanianie szyjek zębowych oraz do procesów zaniku kości, co w konsekwencji prowadzi do paradontozy. Powstały kamień nazębny można usunąć wyłącznie w gabinecie stomatologicznym jedynie przy użyciu specjalistycznego sprzętu jakim jest skaler ultradźwiękowy.

Piaskowanie

Kolejnym etapem zabiegu higienizacyjnego jest zabieg polegający na usunięciu wszystkich osadów i przebarwień np. z kawy, czy papierosów znajdujących się na zębach. Zabieg ten polega na mechanicznym usuwaniu zanieczyszczeń, poprzez strumień wody pod ciśnieniem zmieszany z piaskiem. Dzięki temu z łatwością dociera on do nawet najbardziej niedostępnych miejsc, takich jak bruzdy na powierzchniach zębów, czy przestrzenie międzyzębowe.

Polishing

To kolejny zabieg polegający na użyciu past polerskich o różnej ścieralności, czyszczeniu i polerowaniu gumkami i szczotkami o odpowiednich kształtach. Oczyszczona i gładka powierzchnia zębów utrudnia ponowne osadzanie się zanieczyszczeń i tworzenie płytki nazębnej.

Fluoryzacja

To metoda zabezpieczenia zębów przed próchnicą. Zabieg ten polega na pokrywaniu zębów fluorem przez higienistkę stomatologiczną – jest to ostatni element pakietu higienizacyjnego. Profesjonalny zabieg fluoryzacji polega na nałożeniu na oczyszczone uprzednio zęby preparatu z zawartością fluoru. Fluor może być aplikowany w postaci pianki podawanej na specjalnych jednorazowych łyżkach, które należy trzymać w ustach przez około 3 minuty. W trakcie aplikacji fluor wnika w szkliwo. Efektem fluoryzacji jest wzmocnienie szkliwa i zabezpieczenie go przed działaniem kwasów produkowanych przez bakterie próchnicowe na okres około pół roku.

https://www.ugryzznamitentemat.pl/wp-content/uploads/2020/01/post_10.jpg
https://www.ugryzznamitentemat.pl/wp-content/uploads/2020/02/dr_profile.png
https://www.ugryzznamitentemat.pl/wp-content/uploads/2020/02/background_about_us.jpg
https://www.ugryzznamitentemat.pl/wp-content/uploads/2021/03/Wiedza-i-edukacja.png
https://www.ugryzznamitentemat.pl/wp-content/uploads/2021/03/RP.png
https://www.ugryzznamitentemat.pl/wp-content/uploads/2021/03/3.png
Skip to content